| Item Specifications | |
|---|---|
| Crank/FD Type | Mountain Triple |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Chain Compatibility | 9-Speed |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Spindle Length | 113,110 mm |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Bolt Pattern | 4-Bolt |
| Chainring BCD | 64,104 mm |
| Arm Length | 170 mm |
| Rings | 22-32-44 |





