| Item Specifications | |
|---|---|
| Crank/FD Type | Mountain Triple |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Chain Compatibility | 3/32",9-Speed |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Spindle Length | 113 mm |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Bolt Pattern | Riveted |
| Chainring BCD | Riveted mm |
| Arm Length | 170 mm |
| Rings | 28-38-48 |





