La Cruz
| Item Specifications - Fork | |
|---|---|
| Crown Race | 30.0 |
| Brake Type | Disc |
| Wheel Size | 700c,29er |
| Disc Mount Type | 51mm I.S. Front |
| Front Hub Spacing | 100 mm |
| Front Axle Type | 9x1 |
| Wheel Mount Center Offset | 0 mm |
| Weight | 940 g |
| Material | CroMoly |
| Steerer Tube | 1-1/8" Threadless |
| Brake Usage F/R | Front |





