| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Carbon/Alloy |
| Weight | 578g |
| Width | 22.5mm |
| Intended Use | Road |
| Hub Drilling | 28spokes |
| Rim Depth | 58mm |
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Manufacturer Spec ERD | 525mm |
| Valve | Presta |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Valve Length | Long 56-74mm |
| Wheel Size | 700c |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset | 0mm |
| Material | Carbon |
| Rim Joint | Welded |
| Brake Track | Machined |





