X-Fusion Velvet Suspension Forks. The Velvet series is X-Fusion's 32mm chassis XC and Trail Fork. The Velvet is prepared to go for as long as your legs can keep spinning those gears.
- Internally adjustable from 80 to 140mm of travel
- Sealed damping cartridge
- Adjustable rebound
- Crown mounted lockout
- Intended use: XC
- 32mm aluminum upper tubes
| Item Specifications |
|---|
| Color | White |
| Weight | 1812g |
| Brake Usage F/R | Front |
| Axle to Crown Length | 479mm |
| Crown Race | 39.7 |
| Steerer Tube Length | 264mm |
| Brake Type | Disc |
| Wheel Size | 27.5",650b,26" |
| Travel | 100mm |
| Front Hub Spacing | 100mm |
| Front Axle Type | 9x1 |
| Spring | Air |
| Wheel Mount Center Offset | 0mm |
| Lockout | Crown Mounted |
| Defined Color | White |
| S.H.I.S. Clamp Diameter | 28.6 |
| Item Name | Velvet |
| Steerer Type | Tapered |