| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Redwin |
| Weight | 800g |
| Spindle Interface Type | TruVativ GXP |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Bolt Pattern | 4-Bolt |
| Chainring BCD | 104mm |
| Arm Length | 175mm |
| Rings | 22-32-44 |
| Crank-FD Type | Mountain Triple |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Chain Compatibility | 9-Speed |





