| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Carbon/Black |
| Crank/FD Type | Single Ring |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Chain Compatibility | 9-Speed |
| Weight | 744 g |
| Spindle Interface Type | TruVativ GXP |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Bolt Pattern | 4-Bolt |
| Chainring BCD | 104 mm |
| Arm Length | 175 mm |
| Rings | 32-Bash |





