| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Black |
| Weight | 410g |
| Width | 23mm |
| Intended Use | Mountain |
| Hub Drilling | 32spokes |
| Rim Depth | 16.8mm |
| Brake Compatibility | Disc Only |
| ERD | 544mm |
| Valve | Presta |
| ISO Diameter | 559 / 26" mtn |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Wheel Size | 26" |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset | 0mm |
| Material | Alloy |
| Rim Joint | Welded |
| Brake Track | N/A |





