| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Orange |
| Weight | 42g |
| Rear Axle Type | 14mm bolt on |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Rim Depth | 17mm |
| Valve | Schrader |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Valve Length | Schrader |
| Wheel Size | 20" |
| Tire Type | Clincher |
| Spokes | 36spokes |
| Rear Wheel Type | BMX |
| Rear Hub Spacing | 110mm |
| Spoke Info | 3x Black |
| Rim | Stolen Roulette |
| Skewer Included | NA, Bolt-On |
| Rim Material | Alloy |
| Defined Color | Orange |





