| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Purpletrator |
| Crown Race | 30.0 |
| Brake Type | Disc |
| Wheel Size | 26" |
| Disc Mount Type | 51mm I.S. Front |
| Fork Travel | 100 mm |
| Front Hub Spacing | 110 mm |
| Front Axle Type | 20mm Thru |
| Spring | Air |
| Wheel Mount Center Offset | 0 mm |
| Weight | 5.3 lbs |
| Steerer Tube | 1-1/8" Threadless |
| Brake Usage F/R | Front |





