The FSA OS-190 stem for mountain offers a variety of length options. This stem is 3-D forged, then CNC-machined 6061 aluminum alloy, weighing 152 grams -- somewhat lighter than comparable stems. The 4-bolt handlebar clamp fits bars 31.8mm in diameter. For styling, it's got a matte finish and low-key, printed graphics along the stem length and steerer clamp. To install correctly, it''s best to have a toque wrench and allen bit, tightening each bolt back and forth in a cross pattern. Check manufacturer packaging for torque specs.
| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Black |
| Weight | 165 g |
| Intended Use | Road,Mountain |
| Bar Clamp Diameter | 31.8 mm |
| Stem Angle | 84,96 deg |
| Stem Length | 90-120mm |
| Steerer Tube | 1-1/8" Threadless |
| Materials | 3-D forged then CNC-machined AL-6061-T6 |
| Faceplate | 4-bolt forged alloy |
| Hardware | CroMo |





