| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Black |
| Weight | 450g |
| Width | 19mm |
| Intended Use | Road |
| Hub Drilling | 28spokes |
| Rim Depth | 22mm |
| Brake Compatibility | Rim Brake |
| Manufacturer Spec ERD | 596mm |
| Valve | Presta |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Wheel Size | 700c |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Center Offset | 0mm |
| Material | Alloy |
| Rim Joint | Pinned/Sleeved |
| Brake Track | Machined |





