| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
| Valve | Presta |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Wheel Size | 700c |
| Tire Type | Clincher |
| Front Wheel Type | Road |
| Front Hub Spacing | 100mm |
| Front Axle Type | 9x1 |
| Spoke Info | Stainless Butted |
| Rim | Campagnolo Vento |
| Skewer Included | Yes |
| Rim Material | Alloy |
| Defined Color | Black |





